SPORBİLİNCİ

AEROBİK EGZERSİZ VEU UZUN SÜRELİ YAŞAM İLİŞKİSİ

2 dak. okuma


➡️Geçmiş yüzyıllardan bu yana insanoğlu ölümsüzlüğü bulmak adına sürekli bir araştırma içerisine girmiştir. Özellikle 2500 yıl öncesine kadar Simyanın ortaya çıkışıyla birlikte insanın en büyük arayışlarından birisi de ölümsüzlüktü. Teknoloji ile birlikte Tıp ve Halk Sağlığı üzerine yapılan çalışmaların gelişmesiyle insanoğlu ölümün ve yaşlılığın nedenlerinin yanında diyabet,kanser ,kardiyovasküler hastalık gibi bir çok hastalıklar daha iyi anlamaya başladı tedavileri gelişti. Böylece insanoğlunun son 200 yıldır yaşam beklentisini artırmaya yönelik girişimleri de çoğalmaya başlamıştır.

⚠️ Sağlıklı ve uzun bir yaşam söz konusu olduğunda 2 anahtar kelimemiz vardır ; Egzersiz ve Beslenme


➡️Fiziksel aktivite artmadıkça insan vücudundaki hücrelerin mitokondrisi yaşla birlikte zayıflamasının önüne geçilemez. Düzenli olarak yapılan aerobik egzersizler (yürüyüş gibi) sağlıklı yaşam beklentisini artırabilir ve mitokondriyal düzeyde faydalı etkileri ile yaşam süresini uzatabilir.
➡️Yaşlanmaya karşı önde gelen Serbest Radikal Teorisine göre ; normal hücresel solunum sırasında açığa çıkan reaktif oksijen türleri hücrenin içerisinde biriken bir hasara yol açmaktadır. Bunun anlamı ise oluşan serbest radikallerin yaşlanma sürecinde etkin bir rol oynadığıdır. Yaşlanma ile birlikte artan serbest radikal üretimi sonucunda hücrede fonksiyonel kayıplar ortaya çıkar ve ilerleyen zamanlarda hücre ölümü (apoptesis) gerçekleşir.


➡️Serbest Radikal Teorisine göre ; yaşlanma, serbest radikallerin üretimi ile hücre hasarının artması sonucu ortaya çıkar. Kanser,artrit,ateroskleroz,Alzheimer ve diyabet gibi hastalıkların altında serbest radikaller vardır.

➡️Yapılan aerobik egzersizler bu durumu önleyebilir veya azaltabilir. Çünkü aerobik egzersizler mitokondriyal fonksiyonları artırır ve hücre içerisinde oluşan atık maddelerin uzaklaştırılmasında da önemli görevler alır. Sağlıklı bir yaşam için günlük olarak aerobik egzersizlerinizi mutlaka yapın!

HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com