SPORBİLİNCİ

FARMERS WALK 5 VARYASYONU

2 dak. okuma


Merhaba bilinçli sporcular! Bir önceki paylaşımımızda Farmer’s Walk egzersizinin 5 temel faydasından bahsetmiştik. Bu paylaşımda Farmer’s Walk egzerzinin 6 farklı varyasyonundan ve bu varyasyonların spesifik faydalarından bahsedeceğiz. Hazırsanız başlayalım;


1- ONE ARM DUMBELL CARRY
Bu egzersiz gövdenin dik durması adına tek taraflı olarak direnç uygulayarak core kaslarının aktif olarak çalışmasını sağlar.
Dikkat! Bel problemleri ve core bölgesini kontrol edemeyen kişilerin dikkatli olması gerekir.


2- BOTTOM UP KETTLEBELL CARRY
Bu egzersiz, kettlebell’in dengesiz bir pozisyonda durması nedeniyle el pençe kuvvetinize ihtiyaç duyar ve özellikle omuz rotator manşet kaslarınızın sakatlıklara karşı gelişmesini, sağlar.
Dikkat! Omuz sakatlığı ve stabilite zayıflığı olan kişiler için riskli olabilir.


3- OVERHEAD CARRY
OC egzersizi ağırlığı başüstünde taşıyarak skapular stabilizasyon ve omuz bölgesinin stabilizasyonunu sağlamak adına mükemmel bir egzersizdir.
Dikkat! Omuz mobilite kısıtlığı nedeniyle kolunu başının üzerine kaldıramayan kişiler, bel bölgesine yük bindirebilirler.


4- OVERHEAD KETTLEBELL BANDED CARRY
Kettlebell ekipmanına ekleyeceğiniz direnç bandı, ağırlığın elinizdeyken sürekli salınım halinde olmasına yol açarak vücudunuzun dengesiz bir ortamda ilerlemesini sağlar. Bu durum özellikle core bölgeniz, el kavrama kuvvetiniz ve omuz bölgesi stabiliteniz için çok faydalıdır.
Dikkat! Temel Farmer’s Walk egzersizinin doğru tekniğini yapamayan kişiler için etkisi düşük ve sakatlık bakımından riskli olacaktır.

5- ONE ARM BARBELL CARRY
One arm dumbell carry egzersizi ile benzer kazanımlara sağlayan daha üst bir seviye egzersizdir. . Bu egzersizde ise özellikle barbell i kontrol etmek gerektiği için dengeyi sağlayan kaslar aktif olarak çalışır ve ayrıca el kavrama kuvvetinin daha çok gelişmesi sağlanır.


HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com