SPORBİLİNCİ
1 dak. okuma

Janet Travell kimdir? Bugün popüler olarak herkesin bildiği -Tetik Nokta, Miyofasyal ağrı- gibi kavramlarda öncü olan ve bu bakımdan “Miyofasyal ve Tetik Nokta’nın Annesi” olarak adlandırılan bir isimdir.
Esasında bize söylediği söz şundan bahseder;
Hatalı bir öğrenme kalıbı meydana geldiğinde tüm hareketler tehlikeye girer.
Örneğin; Diz veya ayak bileği burkulmasından sonra iyileşen çoğu insan artık günlük yaşantısına ağrısız ve problemsiz olarak döndüğünü düşünür ancak düşündüğü gibi değildir.
Yaralanma sonrası kaslar, koruyucu bir tavır ile davranışlarını değiştirir ve farklı bir hareket kalıbı ile vücudun hareket etmesini sağlar.
Sakatlık sonrası rehabilitasyon aşamasından sonra uzun vadede çoğu kimse herhangi bir müdahalede bulunmaz ve çoğu zaman kişiler eskisine nazaran çok farklı bir hareket kalıbıyla hareket eder ve bu durumda yeniden sakatlık riski oluşturur. İşte bu evrede bu evrede uzman bir eğitmenin rol alması oldukça önemlidir.
Böyle bir durumda yapılması gereken şeyler elbette detaylı olmakla birlikte akut dönem sonrasında fonksiyonel hareket kalıpları üzerinden uzun vadeli olarak uygun bir hareket hizalama çalışması yapmaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com