SPORBİLİNCİ

%80-%20 KURALI

1 dak. okuma

%80-%20 KURALI NEDİR?
Merhaba bilinçli sporcular! 80-20 KURALI (Pareto ilkesi ile karıştırılmasın lütfen) benim hazırlamış olduğum bir kuraldır ve spor-sağlık konusunda dikkat etmeniz gereken önemli noktaların %’ilk değerlerini belirler.

Bilim, felsefe, psikoloji vb. İnsanı etkileyen tüm teorik ve pratik sistemler esasında insana “olması gerekenleri” açıklar. Bu elbette en doğrusu olandır.

Ancak birde “gerçekte olan” vardır yani yapmanız gerekenler olduğu gibi yapmak istediklerinize de dikkat etmek gerekir. Bu bakımdan 80-20 kuralı antrenmanda, beslenmede ve günlük yaşantınızda odaklanmanız gereken noktalara %80 oranında değinirken %20 oranında da sizin ilginize, isteğinize, düşüncenize, eğiliminize ve disiplini dengeli ve sürdürülebilir tutmaya yer verir.

Spor-Sağlık konusuna hayatımızın sonuna dek odaklanmamız gerektiği için planlarımızı daha uzun vadeli ve gerçekleştirilebilir olacak şekilde hazırlamalıyız.
.Bu bakımdan yaşantımıza denge katmak için 80-20 kuralını kullanmanızı tavsiye ederim.

NOT: 80-20 kuralı temsili rakamlar içerir. Önemli olan kısım büyük yüzdeliklerdir. Bu bakımdan oranlar, değiştirilebilir.


HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com